Paschal O'Halloran - Lismore

17 September 1928 - 30 April 2009

Retired Priest of the Diocese of Lismore, Father Paschal O'Halloran, died at St. Vincent's Hospital on Thursday April 30 after a long illness. He was the former parish priest of South Grafton and had retired to live at Casino in April of 2007. He was born on the 17th of September 1928 at Terragon, Tweed River. After his primary and secondary education, he began his studies for the priesthood at St. Columba's College, Springwood and completed his studies in Theology at St. Patrick's College, Manly. He was ordained to the Priesthood by Bishop Patrick Farrelly in St. Carthage's Cathedral Lismore on the 26th July 1956. His appointments as Assistant Priest began in South Murwillumbah (1956 - 57), Casino (1957 -59), Port Macquarie (1959 - 61), Kempsey (1961 - 65),Casino (1965 - 71). He was appointed Parish Priest of Dorrigo on the 3rd December 1971, completing this appointment on the 28th October 1977. He was appointed Administrator of the South Grafton Parish until the 16th of June 1978, when he was appointed Parish Priest. He remained Parish priest of South Grafton until his retirement in 2007. For the past two years he had been living in retirement at Casino. Father O'Halloran celebrated his Golden Jubilee of Priesthood at a concelebrated Mass of Thanksgiving on the 25th July 2006 at St. Carthage's Cathedral, Lismore. Requiem Mass was concelebrated at 11am on Tuesday, 5th May, at St Mary's Church, Casino.  The interment took place at Casino Lawn Cemetery.

 

  • Created: 11 May 2009
  • Modified: 10 July 2009