Fr Denis Moroney

Diocese of Townsville

Born 3 April 1941 and Ordained for Townsville Diocese on 6th October 1966.

He served in a variety of parishes and in recent years served as a tireless hospital chaplain before his retirment. His kind ministry touched many who were sick and afraid. Sadly missed by his fellow clergy in the diocese. May he rest in peace.

  • Created: 06 April 2013
  • Modified: 04 January 2014